Obniżka składek ZUS. Dla kogo i od kiedy?

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-10-06 11:50

Średnio nawet 500 zł miesięcznie mają zaoszczędzić właściciele mniejszych firm na składkach ZUS. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawicki, nowe regulację miałyby zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada obniżenie składek ZUS dla małych przedsiębiorców. Na zdjęciu drapacze chmur widoczne od strony alei Kościuszki w Łodzi, wśród nich budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wyższy) / fot. Wikimedia.org Premier Mateusz Morawiecki zapowiada obniżenie składek ZUS dla małych przedsiębiorców. Na zdjęciu drapacze chmur widoczne od strony alei Kościuszki w Łodzi, wśród nich budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wyższy) / fot. Wikimedia.org

- Niech ta data po raz pierwszy wybrzmi. Sładki zostaną obniżone od 1 stycznia - zapowiedział Mateusz Morawiecki we wtorkowym wydaniu "Faktu". Premier wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o wyjście naprzeciw sytuacji rzemieślników, którzy z prowadzonej działalności osiągają stosunkowo niskie dochody.

Obecnie prowadzący tzw. małą działalność gospodarczą płacą składkę uzależnioną od ich przychodu. PiS chce rozszerzyć możliwość korzystania z tej ulgi.

- Prowadzący firmy z przychodami poniżej 10 tys. zł i dochodami do 6 tys. zł mają płacić składki ZUS mniejsze średnio o 500 zł miesięcznie - dodał Morawiecki.

Portal Money.pl zauważa, że gros firm z preferencyjnego liczenia składek jest wykluczona.

„(…) przychód nie ma nic wspólnego z ostatecznymi zarobkami. Zdarza się, że przedsiębiorcy mają np. 8 tys. zł przychodu - czyli w uproszczeniu sprzedaży - ale na czysto zarabiają jedynie 2 tys. zł. Składka ZUS pożera więc praktycznie cały ich zarobek (dziś pełna składka ZUS to ponad 1,3 tys. zł, w przyszłym roku będzie to już niemal 1,5 tysiąca)” – czytamy w Money.pl

Premier Morawiecki przekazał w Katowicach, że ryczałtowy ZUS dla pozostałych przedsiębiorców pozostanie bez zmian. Tak jak jest obecnie, nadal będą oni płacić składki od 60 proc. średniej pensji.

Źródło: Money.pl / Fakt