Co czwarty w tej branży zarabia ponad 7 tys. zł.

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-08 15:33 Aktualizacja: 2019-07-08

Okazuje się, że mediana miesięcznych wynagrodzeń w branży budowlanej wynosi ok. 4684 zł brutto miesięcznie, przy czym 25 proc. pracowników uzyskuje zarobki nie mniejsze niż 7 tys. zł. Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak&Sedlak.

Najwyżej wynagradzani w branży budowlanej byli pracownicy okazujący się tytułem magistra inżyniera, zatrudnieni w prywatnych firmach - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak / fot. pixabay.com Najwyżej wynagradzani w branży budowlanej byli pracownicy okazujący się tytułem magistra inżyniera, zatrudnieni w prywatnych firmach - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak / fot. pixabay.com

Jak wykazało Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak&Sedlak, pracownicy branży budowlanej znajdujący się u progu kariery zawodowej, uzyskują zarobki zbliżone tak w firmach o polskim, jak i zagranicznym kapitale.

Raport OBW wykazał, że mediana zarobków w budowlance wyniosła 4684 zł brutto miesięcznie, co w porównaniu z rokiem 2018 daje kwotę wyższą o niemal 200 zł. Zarobki nie mniejsze niż 7 tys. zł uzyskało 25 proc. najwyżej wynagradzanych pracowników. Wśród najniżej opłacanych budowlańców, 25 proc. otrzymało pensje nie większe niż 3500 zł.

Najwyższymi zarobkami w branży budowlanej mogą się wykazać pracownicy z województwa mazowieckiego, którzy osiągali dochód 5789 zł. Drugie miejsce pod względem zarobków w branży budowlanej zajęło województwo dolnośląskie, gdzie mediana płac wyniosła 5 tys. zł. Pozostałe województwa medianę płac odnotowały niższą, w tym w województwach podkarpackim oraz lubelskim nie przekroczyła ona sumy 4 tys. zł.

Najwyżej wynagradzani w branży budowlanej byli pracownicy okazujący się tytułem magistra inżyniera, zatrudnieni w prywatnych firmach. Mediana miesięcznych zarobków w ich przypadku wyniosła 5600 zł. W państwowych firmach wynagrodzenia magistrów inżynierów były zaś niższe o kwotę 400 zł.

źródło: Puls HR

0.13677191734314