Escape roomy znikają, jeden po drugim [WIDEO]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-12 08:05

Tragedia w koszalińskim escape roomie ze stycznia tego roku wyraźnie pohamowała entuzjazm Polaków do ochoczego korzystania z rozrywki w postaci escape roomów. Ilość tego typu punktów na mapie Polski ulega drastycznemu zmniejszeniu.

Spadek ilości escape roomów w naszym kraju to efekt zdecydowanego wycofania Polaków w stosunku do tej formy rozrywki po tragedii, jaka miała miejsce w styczniu br. w Koszalinie. / Fot. David Hofmann, źródło: flickr.com Spadek ilości escape roomów w naszym kraju to efekt zdecydowanego wycofania Polaków w stosunku do tej formy rozrywki po tragedii, jaka miała miejsce w styczniu br. w Koszalinie. / Fot. David Hofmann, źródło: flickr.com

Jeszcze na początku tego roku w Polsce funkcjonowało 1015 escape roomów, należących do 356 firm – podaje Dziennik Gazeta Prawna za portalem lockme.pl. Z początkiem wakacji odnotowano już tylko 565 punktów, z których 159 przechodzi aktualnie modernizację, ich przyszłość może być pod znakiem zapytania. Ilość firm zarządzających tego typu działalnością spadła do 188 podmiotów.

Wycofanie Polaków

Spadek ilości escape roomów w naszym kraju to efekt zdecydowanego wycofania Polaków w stosunku do tej formy rozrywki po tragedii, jaka miała miejsce w styczniu br. w Koszalinie. Wskutek pożaru w jednym z punktów tego typu, życie straciło pięć nastolatek.

Po tragicznym w skutkach wydarzeniu w koszalińskim escape roomie, gdzie młodemu właścicielowi wypunktowano szereg zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa, zaostrzono kontrole tzw. pokojów gier i zagadek.

Rząd zaostrzył zasady

Escape roomy w ostatnim czasie są odwiedzane przez szeregi urzędników, straż pożarną, nadzór budowalny czy sanepid. Wizyty kontrolerów wielokrotnie kończą się negatywnymi ocenami, co dla mniejszych podmiotów z tej branży często oznacza koniec działalności.

Okazuje się też, że część escpae roomów funkcjonuje w ogóle niezgodnie ze wskazanym na etapie rejestracji działalności przeznaczeniem. Niektóre pokoje zagadek znajdowały się w lokalach mieszkalnych czy biurowych, choć ich dokumentacja wskazywała lokale użytkowe.

W lutym br., po wydarzeniach w koszalińskim escape roomie, Redakcja naszego portalu przyjrzała się sytuacji tego typu punktów w Łodzi, odwiedziliśmy trzy takie miejsca. Zobaczcie, jak wypadły wtedy łódzkie escape roomy.

Źródło: money.pl

0.13092803955078