Kolejna kamienica w centrum Łodzi odzyskała blask [ZDJĘCIA]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-22 14:21

Nowe oblicze pokazała łodzianom kamienica przy ulicy Kilińskiego 26. Budynek został w całości poddany rewitalizacji, wkrótce zyska jeszcze iluminację.

Zmiany widoczne z daleka na fasadzie budynku to nie wszystko. Wewnątrz kamienicy znajdują się teraz komfortowe lokale mieszkalne dla łodzian. / Fot. Paweł Łacheta Zmiany widoczne z daleka na fasadzie budynku to nie wszystko. Wewnątrz kamienicy znajdują się teraz komfortowe lokale mieszkalne dla łodzian. / Fot. Paweł Łacheta

Frontową elewację kamienicy przy ul. Kilińskiego 26 odsłonięto 22 lipca br. W ramach prac rewitalizacyjnych obiektu zostały odtworzone detale architektoniczne. Zadecydowano o pozostawieniu na szczytowej ścianie budynku muralu autorstwa Portorykańczyka Alexisa Diaza.

- Efekty programu rewitalizacji stają się coraz bardziej widoczne. Do tej pory prezentowane były głównie na przykładzie zmodernizowanych ulic, gdzie poza wymianą i budową sieci podziemnych, zmienialiśmy diametralnie ich wygląd na powierzchni. Teraz będziemy coraz częściej pokazywać efekty na śródmiejskich budynkach - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pamięć dawnej świetności

Wszelkie prace przy trójkondygnacyjnym budynku frontowym z oficyną przy ul. Kilińskiego 26 odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Kamienica należała do Gustawa Gessnera, obecnie jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi.

Zmiany widoczne z daleka na fasadzie budynku to nie wszystko. Wewnątrz kamienicy znajdują się teraz komfortowe lokale mieszkalne dla łodzian. Każde z mieszkań będzie wyposażone w osobne kuchnie albo aneksy kuchenne. W łazienkach zostaną zainstalowane wanny lub prysznice. Miasto zapewnia, że nowi lokatorzy będą mogli od ręki wstawić swoje meble i mieszkać.  

Prawie na tip-top

Budynek zyskał nową instalację elektryczną, wodną i gazową, a także centralne ogrzewanie. Przy wejściu do kamienicy ma się jeszcze pojawić nowe oświetlenie. Podwórze zostanie wyłożone kostką kamienną, a także pojawią się na nim nasadzenia z kostrzewy i bukszpanu. Na posesji zachowano wszystkie drzewa, będzie wysiany trawnik.

Przy tym remoncie Miasto nie zapomniało też o innych mieszkańcach. - Na elewacji kamienicy powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptakówdodaje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Oddanie kamienicy po rewitalizacji powinno nastąpić na przełomie roku. Koszt remontu opiewa na kwotę 4 mln zł. Przy ulicy Kilińskiego miasto planuje wyremontować dwie kolejne kamienice - pod numerami: 28 oraz 36. Prace przy tych budynkach ruszą w przyszłym roku.

Źródło: UMŁ

0.1936559677124