Znamy Laureatów 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA [ZDJĘCIA]

Autor:
k.s. / fot. Michał Pietrzak
2019-11-30 11:16

Poznaliśmy Laureatów 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Na Gali Finałowej pojawił się Gość Specjalny Festiwalu.

Roman Polański odbiera Nagrodę Złotego Glana - fot. Michał Pietrzak Roman Polański odbiera Nagrodę Złotego Glana - fot. Michał Pietrzak

Poznaliśmy Laureatów Festiwalu Cinergia

"Błąd systemu" Nory Fingscheidt i "Diagnosis" Ewy Podgórskiej - to nagrodzone Głównymi Nagrodami filmy tegorocznego 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi. Podczas uroczystej Gali Zamknięcia w kinie Helios Sukcesja Złotego Glana odebrał słynny polski reżyser Roman Polański. Laureatem specjalnej nagrody dla osobowości aktorskiej uhonorowano Sebastiana Fabijańskiego.

Oficjalny Komunikat JURY:
Jury Europejskiego Konkursu Debiutów i Filmów Drugich w składzie: Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Agnieszka Glińska, Agata Passent, Tomasz Tyndyk po obejrzeniu dziewięciu filmów konkursowych postanowiło uhonorować KRYSZTAŁOWĄ ŁÓDKĄ dla najlepszego filmu "Błąd systemu" w reżyserii Nory Fingscheidt.

- Film porusza ważny temat: dorośli nie zawsze są w stanie stworzyć system, który uratuje dzieci. Reżyserka umiejętnie i w sposób dojrzały działa na emocje widzów. Wszystkie aspekty filmu, takie jak: zdjęcia, wykonawczyni roli głównej, scenariusz, montaż zrobiły na jury ogromne wrażenie. Werdykt został podjęty jednogłośnie - czytamy w uzasadnieniu Jury.

"Błąd systemu" to niemiecki kandydat do Oscara. Film pojawi się w polskich kinach w styczniu, a jego dystrybutorem jest Aurora Films.

Ponadto jury zdecydowało się wyróżnić film Kantemira Bałagowa "Wysoka dziewczyna", który porusza ważne tematy takie jak: rola kobiet w czasie wojny, konsekwencje wojny, niespełnione macierzyństwo. Jury doceniło też wyrafinowaną warstwę plastyczną filmu.

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich filmy poddane były ocenie przez Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), Renata Pajchel i Karolina Bruchnicka. Dziełem, które wywarło na jury największe wrażenie okazało się "Diagnosis" Ewy Podgórskiej - nagrodzone KRYSZTAŁOWYM JABŁKIEM oraz czekiem na 5 tysięcy złotych, ufundowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- Za czułość, kobiecą wrażliwość w stosunku do ludzi i niełatwego, seksownego miasta. Za dyscyplinę i skromność, a jednocześnie nowatorską formę. Za magnetyzm i mistrzowskie zdjęcia  - ogłosiła ze sceny Karolina Bruchnicka.

Jednak zanim poznaliśmy zwycięzcę Konkursu, byliśmy również świadkami wyróżnienia, który otrzymał film "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej za podjęcie trudnego tematu w sposób delikatny i bezpretensjonalny. Za empatię w stosunku do bohaterów.

Gościem specjalnym piątkowej gali był reżyser Roman Polański, który z rąk prezesa Stowarzyszenia Łódź Filmowa Sławomira Fijałkowskiego osobiście odebrał Złotego Glana - nagrodę przyznawaną od 2002 roku twórcom niezależnym z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej.

- Dziękuję bardzo, jestem naprawdę wzruszony, bo studiowałem w tym mieście ponad pół wieku temu, więc spróbujcie sobie z tego zdać sprawę, inaczej Łódź wyglądała, a w tej chwili jest to bardzo wzruszające i życzę temu miastu wielkiego powodzenia w swoim rozwoju - powiedział Polański ze sceny. - Mam nadzieję, bo to jest dla mnie najbardziej interesujące. Mam nadzieję, że mój ostatni film, który dzisiaj zobaczycie, wywrze na was wrażenie - dodał zapowiadając projekcję "Oficera i szpiega" wieńczącego Galę Cinergii.

Pokazywany w Łodzi przedpremierowo obraz nominowany został do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych, a w kinach pojawi się pod koniec grudnia w dystrybucji Gutek Film. Sala nagrodziła obecność reżysera rzęsistymi oklaskami.

Ostatnie wyróżnienie tegorocznej Gali CINERGII - Nagrodę Virako Monopolis za najlepszą kreację 2019 roku, za przejmujące kreacje w "Mowie Ptaków" Xaverego Żuławskiego oraz "Legionach" Dariusza Gajewskiego odebrał z rąk Krzysztofa Witkowskiego aktor Sławomir Fabijański.

0.13330316543579