Jerzy Stuhr i Katarzyna Figura w łódzkiej Alei Gwiazd

Autor:
M.B.
2019-12-03 06:30

W sobotę, 30 listopada w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej odsłonięto dwie nowe gwiazdy należące do Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra.  

Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr (fot. UMŁ) Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr (fot. UMŁ)

Dwie nowe gwiazdy odsłonięto w sobotę 30 listopada. Tym razem należą one do Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra, dwojga wybitnych aktorów polskiego kina.

Aktorka nie kryła swojego szczęścia i zadowolenia.

- Takie spotkania są dla nas wielką radością i świętem kina. Tworzymy coś pięknego, zapisujemy wspaniałe i ważne chwile w naszej pamięci i utrwalamy tak, by kolejne pokolenia wracały do tych filmów, które stworzyliśmy m.in. razem z Jerzym (Stuhrem – przyp. red.) – powiedziała Katarzyna Figura

Z kolei Jerzy Stuhr podkreślił, że cieszy się, że został doceniony także jako reżyser. Zwrócił też uwagę, że jego gwiazda znajduje się w pobliżu Grand Hotelu, w którym istnieje honorowy “apartament Jerzego Stuhra”.

- Gwiazda będzie dla mnie jednym z najbliższych mi miejsc na Ziemi – poza Krakowem i Rzymem. Właśnie tu, w tym łódzkim hotelu zostały wymyślone takie historyczne kwestie, jak "Kobieta mnie bije" czy "Na Wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja" – powiedział aktor

Katarzyna Figura to jedna z najpopularniejszych aktorek polskiego kina. Występowała w filmach m.in. m.in. Andrzeja Kondratiuka, Juliusza Machulskiego, Jerzego Stuhra, Janusza Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Wiele jej ról zostało uznanych za wybitne. Zagrała m.in. w "Pociągu do Hollywood", "Kingsajzie", "W klatce", "Porno", "Pierścieniu i Róży" czy “Kilerze”.

Fundatorem gwiazdy Katarzyny Figury jest Łódzka Spółka Infrastrukturalna.

Jerzy Stuhr to aktor oraz reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, juror międzynarodowych festiwali filmowych, autor książek. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Andrzeja Kotkowskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego. Swoje największe role zagrał w filmach "Wodzirej", "Amator", "Obywatel Piszczyk" czy "Seksmisja". Od kilku sezonów gra i reżyseruje w łódzkim Teatrze Nowym.

Fundatorem gwiazdy Jerzego Stuhra jest Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Źródło: UMŁ/ Polsat News

0.18341612815857