"Nieplanowane" wchodzi na ekrany łódzkich kin [WIDEO, ZDJĘCIA]

Autor:
k.s.
2019-10-30 03:12 Aktualizacja: 2019-10-30
wydarzenie
2019-11-01 (19:30)
-
2019-11-10 (21:00)

„Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz Nieplanowane…” – ta nieodosobniona przecież opinia chyba najlepiej oddaje wrażenie, jakie na milionach widzów za oceanem wywarł obraz dwójki amerykańskich reżyserów.

Unplanned - fot. mat. prasowe dystrybutora Unplanned - fot. mat. prasowe dystrybutora

"Nieplanowane" wchodzi na ekrany łódzkich kin

W kinie Charlie, w sieci Helios (Sukcesja - Al. Politechniki 1 oraz Pabianice ul. Grobelna 8), a także w Multikinie i Cinema-City będzie można już od 1 listopada oglądać obraz dwójki amerykańskich reżyserów: Cary Solomon i Chuck Konzelman.

Kontrowersje i problemy

"Unplanned" to obraz, który ze względu na odzew społeczny – określono jako dzieło przełomowe, a nawet rewolucyjne! Burza, spowodowana próbami ograniczenia dostępu do informacji o filmie, problemów na poziomie produkcji (m.in. odmowy kilku koncernów muzycznych sprzedania praw do utworów, które miały stanowić oprawę filmu), a później trudności dystrybucyjne wywołały z kolei głośną debatę o współczesnej cenzurze w mediach społecznościowych i o wolności słowa, która otarła się nawet o amerykański Kongres. Wkrótce po premierze było już jasne, że Nieplanowane to coś znacznie więcej niż film, to zjawisko kulturowe i społeczne.
Tymczasem obraz opowiada zaledwie prowincjonalną historię Abby Johnson, która zapragnęła tylko pomagać kobietom. Z takim właśnie nastawieniem już podczas studiów została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Głęboko wierzyła w prawo kobiet do wyboru i szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w USA dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. I tak było do czasu, gdy zobaczyła coś, co na zawsze zmieniło jej życie …

Można napisać, że prawdziwe „tornado”, jakie wywołał film w USA, stało się udziałem także wielu innych krajów. Dość powiedzieć, że tylko w Polsce petycję do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go w dystrybucji polskim widzom podpisało aż 224 tys. osób!

"Nieplanowane" to obraz absolutnie nadzwyczajny i to nie tylko ze względu na walory filmowe, ale również na fakt, że jego historia żyje już własnym życiem. Bez względu na światopogląd, po prostu należy go zobaczyć i przeżyć. Zobacz trailer:

"Unplanned" / Nieplanowane
Scenariusz i reżyseria: Chuck Konzelman, Cary Solomon
Obsada: Ashley Bratcher , Brooks Ryan, Robia Scott


Źródło: Rafaelfilm

0.15501499176025