„Noc Helvera” Ingmara Villqista w Teatrze Nowym

Autor:
k.s.
2019-10-28 10:49 Aktualizacja: 2019-10-28
wydarzenie
2019-11-08 (19:15)
-
2019-11-10 (21:00)

W Małej Sali Teatru Bowego w dniach 8-10 listopada można będzie zobaczyć interesującą sztukę Ingmara Villqista.

Noc Helvera - fot. Sebastian Mul Noc Helvera - fot. Sebastian Mul

Noc Helvera w Nowym

W Małej Sali Teatru Bowego w dniach 8-10 listopada można będzie obejrzeć spektakl „Noc Helvera” Ingmara Villqista w reż. Grzegorza Chrapkiewicza z Gdyńskiego Centrum Kultury.
Występują: Jolanta Jackowska, Nikodem Księżak/Adam Mortas, Robert Tomaszewski

Za oknem pogromy i demonstracje, a w skromnej kuchni rozgrywa się emocjonalny dramat pomiędzy kobietą i mężczyzną. Oboje pragną bliskości, miłości i zrozumienia.

Sztuka rozgrywa się w trakcie jednego wieczoru, nocy. Helver wraca do domu. Jest zafascynowany militariami i wojskowym sznytem. Właśnie wziął udział w demonstracji, za którą stoją potężne siły. Polityczne? Militarne? Nie wiemy, ale jest faktem, że młodzieńcza fascynacja i gorączka wkradają się w rodzinne ognisko. Przerażona Karla stara się odwrócić jego uwagę od ulicznych zamieszek. Helver nie chce jednak normalnie rozmawiać, nie chce jeść. Zaczyna musztrę. Ich trudne relacje, pełne bólu i okrucieństwa, dla obu stron stają się źródłem cierpienia.

„Noc Helvera” Ingmara Villqista to znakomite odbicie współczesnych zjawisk i lęków. Niezwykle trafne spojrzenie na człowieka, który wpadł w sidła presji społecznej, a do tego uniwersalne i pełne metafor z odniesieniem do zła, które… napędza kolejne zło.

– To bardzo głęboko psychologiczna sztuka. Bardzo chciałbym, żeby pełniła rolę teatralnego ostrzeżenia. Głównym bohaterem jest zło. Nie pozwalajmy wpełzać złu do naszych mieszkań nieszczelnie domkniętym oknem i uchylonymi drzwiami. Czasami nie zauważamy, kiedy ono nas omota, opanowuje i paraliżuje. Zawsze mamy szansę, żeby się mu przeciwstawić – podkreśla Grzegorz Chrapkiewicz, reżyser przedstawienia

Noc Helvera
8, 9 i 10 listopada
godz. 19:15, Mała Sala
ul. Zachodnia 93
Preferencje wiekowe: 15 +


Źródło: Teatr Nowy w Łodzi

0.1500391960144