Wrześniowa premiera w Teatrze Muzycznym będzie nowatorskim przedsięwzięciem

Autor:
ż.p.
2019-07-23 00:17 Aktualizacja: 2019-07-23
wydarzenie
2019-09-27 (19:00)
-
2019-11-30 (19:00)

Słowa, muzyka oraz taniec, czyli nowatorska propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi.

Spektakl Łajza_fot.Michał Matuszak Spektakl Łajza_fot.Michał Matuszak

Nowatorskie przedsięwzięcie w Teatrze Muzycznym

Na 27 września Teatr Muzyczny w Łodzi zaplanował premierę spektaklu „Człowiek, który tańczył tango”, opartego na powieści Artura Péreza-Revertego. Reżyserem i choreografem jest Artur Żymełka – autor m. in. „Łajzy”.

–" Po serii sukcesów w realizacji głośnych światowych tytułów jesteśmy gotowi tworzyć z rozmachem własne, w pełni autorskie przedsięwzięcia, sięgać po współczesną literaturę, szukać nowatorskich rozwiązań, zachęcać naszą publiczność do poszukiwań – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi." – "Tym razem za sprawą spektaklu w reżyserii i choreografii Artura Żymełki, autora między innymi docenionej i nagradzanej „Łajzy” proponujemy przesyconą symbolizmem taneczną opowieść o miłości" – zapowiada.

Spektakl zainspirowany powieścią hiszpańskiego pisarza opowiada o miłości trwającej czterdzieści lat. Na pozór bohaterowie różnią się od siebie niemalże wszystkim, mężczyzna jest tancerzem, a zarazem kobieciarzem i oszustem, natomiast kobieta – żoną bogatego oraz cieszącego się sławą i uznaniem kompozytora. Spotykają się zaledwie trzy razy, za każdym razem w różnych okolicznościach, jednak tyle wystarczy, by narodziło się między nimi uczucie. Do stworzenia spektaklu autorzy wykorzystali formę bliską musicalowi. Przenikają się w nim sceny zarówno taneczne, dramatyczne, muzyczne oraz filmowe, ten synkretyzm sztuk cechować będzie również narrację.

Wybór powieści Péreza-Revertego reżyser – Artur Żymełka motywuje wielowymiarowością tej historii. Bohaterowie uwikłani są w szereg różnorodnych wydarzeń i ludzkich losów. Drobiazgowość autora w opisach pozwala czytelnikowi w pełni wierzyć w podejmowane przez bohaterów decyzje oraz ich motywacje, a obrazowość języka fascynuje i inspiruje. Historia zostanie poprowadzona w nowatorski sposób na wielu poziomach, co umożliwia forma jaką jest musical, gdzie przeplata się słowo, muzyka oraz taniec. Tę nowatorską, przesyconą symbolizmem, tragizmem, a nawet brutalnością opowieść dopełnią malarskie dzieła Picassa oraz muzyka wykonywana przez kameralną orkiestrę.


Źródło: Teatr Muzyczny

0.14822292327881