Łódź poprowadzi zespół, który ma wszcząć ekologiczną rewolucję w Polsce

Autor:
M.B.
2019-07-20 23:31

W piątek, 19 lipca rozpoczął pracę Zespół Roboczy ds. EKOStartegii - nowego projektu Unii Metropolii Polskich. Koordynatorem pracy Zespołu została wybrana Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. 

Prezydent Hanna Zdanowska z zespołem (fot. UMŁ) Prezydent Hanna Zdanowska z zespołem (fot. UMŁ)

Na początku lipca bieżącego roku z inicjatywy miasta Łodzi, Zarząd Fundacji Unii Metropolii Polskich podjął uchwałę o utworzeniu zespołu, którego celem będzie przygotowanie dokumentu zawierającego zarówno diagnozę problemu ochrony środowiska w przestrzeni miejskiej, jak również wytyczne dla miast zrzeszonych w Unii z zakresu działań proekologicznych. Tak powstała idea stworzenia EKOStrategii – zbioru dobrych praktyk oraz propozycji zmian legislacyjnych zarówno na poziomie samorządowym, jak również centralnym. Dokument obejmujący 15 obszarów tematycznych będzie swoistą mapą drogową dla władz miast podejmujących walkę ze zmianami klimatycznymi oraz próbę niwelowania negatywnych skutków tychże.

Łódź, która już od jakiegoś czasu wyraźnie stawia na rozwiązania proekologiczne, została wybrana koordynatorem EKOStrategii.

- W polskich miastach podejmowany jest szereg działań proekologicznych, jednak bez odpowiedniego wsparcia, głównie ze strony rządu, możliwości działania samorządów są ograniczone. Łódź ze względu na to szczególne zainteresowanie klimatem podjęła stosowną inicjatywę, aby skoordynować działania największych miast w celu obrony naszych mieszkańców przed zmianami klimatu. W ramach Unii Metropolii Polskich powstanie EKOstrategia, którą wdrożą nie tylko miasta zrzeszone w Unii, ale będą mogły z niej korzystać także inne gminy - zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Po postawieniu diagnozy oraz opracowaniu strategii przyjdzie czas na konsultacje eksperckie, które poprzedzą przyjęcie EKOStrategii.

- Mamy nadzieję, że pierwsze cele określone w EKOstrategii w sferze administracyjnej pojawią się jeszcze w tym roku, a kolejne, bardziej skomplikowane i wymagające nakładów finansowych projekty pojawią się już w przyszłorocznych budżetach miast - podsumowuje Hanna Zdanowska

Źródło: UMŁ

0.18928289413452