Jak działają bony turystyczne?

Opublikowano:
Autor:

Jak działają bony turystyczne? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Pojęcie bonów turystycznych zyskało szerszą popularność w okresie pandemii COVID-19 – wówczas rząd pod taką właśnie nazwą przekazał rodzinom finansowe wsparcie na zorganizowanie wypoczynku na terenie kraju. Warto jednak mieć świadomość, że bony turystyczne oznaczają również coś innego, a mianowicie vouchery (lub karty podarunkowe), które można zakupić w biurach podróży i innych firmach z branży turystycznej. Sprawdzamy, czym dokładnie są i jak działają.

Pojęcie bonów turystycznych w naszym kraju zyskało popularność w okresie największego nasilenia pandemii COVID-19. W 2020 r. polski rząd wprowadził takie rozwiązanie, by z jednej strony umożliwić wypoczynek rodzinom z dziećmi, których budżety domowe niejednokrotnie ucierpiały na skutek kolejnych lockdownów, a z drugiej – wspomóc rodzimą branżę turystyczną.

Bon turystyczny w tym rozumieniu był wsparciem finansowym przyznawanym każdemu dziecku poniżej 18. roku życia. Wartość tego wsparcia wynosiła 500 zł na dziecko (w przypadku dzieci z niepełnosprawnością było to 1000 zł). Za pomocą bonu – obsługiwanego poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – można było zapłacić np. za pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie, na obozie harcerskim albo sportowym, w gospodarstwie agroturystycznym czy na turnusie rehabilitacyjnym. Co ważne, bony turystyczne można było wykorzystać wyłącznie na wypoczynek na terenie Polski i nie podlegały one wymianie na gotówkę. Bony były ważne do 31 marca 2023 r.

Bony turystyczne – nie tylko w czasach pandemii

Warto mieć jednak świadomość, że pod pojęciem bonów turystycznych kryje się nie tylko finansowe wsparcie dla polskich rodzin w okresie pandemii. Otóż mianem tym określa się także vouchery turystyczne, czyli pewnego rodzaju wakacyjne karty podarunkowe, które oferują klientom biura podróży.

Jak dokładnie działają takie vouchery? Identycznie jak w przypadku innych kart i bonów podarunkowych. Należy po prostu wybrać kwotę, jaka ma zasilić voucher i wpłacić ją w określony przez biuro podróży sposób – czasami trzeba w tym celu wypełnić specjalny formularz online, niekiedy należy skontaktować się z firmą telefonicznie albo mailowo, a następnie dokonać wpłaty (każdy touroperator ma swoją ścieżkę zakupową dla tego typu bonów). Posiadacz takiego bonu może następnie za jego pomocą opłacić wybraną przez siebie formę wypoczynku.

Bony turystyczne – co warto pamiętać?

Co jeszcze warto wiedzieć o bonach turystycznych? Otóż ważne jest to, że takie produkty przygotowują dla klientów nie tylko konkretne biura podróży, ale również serwisy turystyczne gromadzące w jednym miejscu oferty różnych touroperatorów. Bon turystyczny – rozumiany jako voucher – jest w zdecydowanej większości przypadków prezentem dla innej osoby. Jest to ciekawy pomysł na podarunek dla młodej pary albo benefit pozapłacowy dla pracowników. Oczywiście można w takiej sytuacji kupić bon do konkretnego biura podróży, ale nie zawsze jego oferta będzie odpowiadała osobie obdarowanej. Dlatego lepszym wyborem będzie zakup bonu do wykorzystania w serwisie turystycznym, w którym dostępne są oferty wielu touroperatorów.

Skorzystanie z vouchera turystycznego nie różni się zbytnio od innych kart podarunkowych. Gdy właściciel bonu zdecyduje się na zakup konkretnych wakacji, określonej wycieczki, rejsu itp. podczas finalizowania transakcji musi po prostu wpisać w odpowiednie pole numer takiego bonu.

Oczywiście należy mieć jeszcze na uwadze regulamin korzystania z bonu turystycznego, który może różnić się w zależności od firmy. Właściwie we wszystkich przypadkach nie można zamienić bonu turystycznego na gotówkę, ale oczywiście nie ma żadnego problemu, by dopłacić w inny sposób za wybrane wakacje jeśli są droższe niż wartość bonu. Większość touroperatorów dopuszcza możliwość opłacenia bonem kolejnej rezerwacji jeśli zostaną na nim niewykorzystane środki, ale trzeba pamiętać, że vouchery zazwyczaj mają swój termin ważności, czyli graniczną datę, w której trzeba dokonać rezerwacji (nie należy mylić terminu ważności bonu z datą wyjazdu, bo ta oczywiście może być późniejsza). Dodatkowo, trzeba sprawdzić za co konkretnie można zapłacić bonem – zazwyczaj są to wszystkie dostępne formy wypoczynku, czyli pobyty w hotelach, wycieczki objazdowe, wyjazdy typu city break czy rejsy. Bonami z reguły nie można jednak płacić za usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie od rezygnacji, wycieczki fakultatywne czy wypożyczenie samochodu.

Bony turystyczne – rozumiane jako vouchery do biur podróży lub innych firm zajmujących się organizacją wypoczynku – to dobry pomysł na oryginalny, stylowy prezent dla bliskich osób, współpracowników, kontrahentów itp. Dzięki takiemu podarunkowi niejeden z nich spełni swoje marzenie o wakacjach albo rejsie statkiem – a wspomnienia z takich chwil są warte dużo więcej niż wiele sztampowych przedmiotów wręczanych jako prezenty.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy