reklama
reklama

Limity na tabletkę „dzień po”? Wyjaśniamy, jak to wygląda

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Limity na tabletkę „dzień po”? Wyjaśniamy, jak to wygląda - Zdjęcie główne

Tabletkę można będzie otrzymać bez recepty | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Ministerstwo Zdrowia wprowadza program pilotażowy, w ramach którego kobiety powyżej 15. roku życia będą mogły otrzymać ten lek bez recepty. NFZ zapewnia, że nie ma żadnych limitów na konsultacje farmaceuty w związku z antykoncepcją awaryjną, a każda usługa zostanie opłacona.
reklama

Czym jest tabletka „dzień po”?

To rodzaj koncepcji awaryjnej. Polega na zastosowaniu leku hormonalnego po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna okazała się nieskuteczna. Lek nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej. Warto zaznaczyć, że jest to metoda awaryjna, która nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Kiedy można po nią sięgnąć?

Jako że jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej sięgamy po nią w ostateczności. Taką sytuacją jest np. stosunek bez zabezpieczenia.

Pigułka zawiera różne substancje chemiczne. W zależności od jej składu rożni się długość działania. Są to 72 godziny od odbytego stosunku w przypadku leku z lewonorgestrolem oraz 120 godzin jeśli chodzi o tabletkę "dzień po" z octanem uliprystalu. Po zażyciu tabletki tego typu dochodzi do szeregu zmian zarówno w gospodarce hormonalnej jak i w błonie śluzowej macicy. Nie wskazuje ona jednak 100% skuteczności.

 

Pilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitów?

Zgodnie z zasadami ministerialnego programu tabletkę „dzień po” będą mogły kupić bez recepty nie tylko dorosłe kobiety, ale również dziewczęta powyżej 15. roku życia. Aby dostać lek, kobieta będzie musiała się zgłosić do apteki objętej programem pilotażowym. Zanim farmaceuta wystawi receptę, przeprowadzi wywiad z pacjentką.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. NFZ zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po”.

- W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną przez farmaceutę - informuje Anna Leder, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie łódzkim.

Jako że każda umowa z NFZ, zgodnie z przepisami prawa, musi być zawarta na określoną kwotę, w tym przypadku jest dokładnie tak samo. Oddział wojewódzki NFZ uzgadni kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki „dzień po”.

- W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie, zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane. - tłumaczy Anna Leder.

Obecnie trwa nabór aptek do pilotażu. Nabór jest otwarty. Aby maksymalnie ułatwić przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie.

Jeszcze dzisiaj NFZ, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, organizuje webinarium dla farmaceutów, w którym szczegółowo wyjaśni kwestie związane z naborem i podpisywaniem umów.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama