„Rz” radzi przedsiębiorcom, jak uniknąć niekorzystnej daniny. Co na to fiskus?

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-09 08:17 Aktualizacja: 2019-07-09

Jak pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, jeśli przedsiębiorca w trakcie roku zamknie firmę choćby na jeden dzień i zarejestruje nową, wówczas może wybrać korzystniejszą dla siebie formułę rozliczania z fiskusem. Co na to urzędnicy?

Wtorkowa „Rzeczpospolita” znalazła sposób na zmianę sposobu opodatkowania firm w trakcie roku. / fot. freepik.com Wtorkowa „Rzeczpospolita” znalazła sposób na zmianę sposobu opodatkowania firm w trakcie roku. / fot. freepik.com

Urzędnicy potwierdzają, że jeżeli właściciel w trakcie roku zamyka firmę, choćby na jeden dzień, po czym zakłada nową, ma wówczas możliwość dokonaniu korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczania nowego podmiotu. Ustalenia „Rz” mają umocowanie w ostatnich interpretacjach fiskusa.

Zmiana działalności

Jak radzi „Rz”, by uniknąć niekorzystnego opodatkowania w trakcie roku wystarczy zamknąć firmę i założyć nową. Zmiana może być wypadkową koniunktury, kontrahentów i ogólnego powodzenia interesu - tego, czy okazał się trafiony – doradza dziennik.

Ramy czasowe?

Czas, jaki powinien upłynąć od zamknięcia jednej działalności gospodarczej i rozpoczęcia kolejnej nie jest określony prawem, a zatem Ustawodawca stworzył możliwość zastosowania takiego wybiegu, który pozwala uniknąć niekorzystnej formy opodatkowania.

O czym pamiętać

Jest jedno „ale”. Rzeczpospolita nie pomyliła się w interpretacji przepisów, urzędnicy potwierdzają możliwość operacji polegającej na zamknięciu jednej firmy i założeniu drugiej w trakcie roku. Fiskus jednak przypomina, że dotychczasowa działalność gospodarcza powinna wówczas zostać wygaszona zupełnie, w trwały sposób.

0.1292610168457