Rugby League: Historyczny mecz rugby Polska - Czechy w Łodzi

Autor:
B.J.
2019-09-18 09:42

Już 28 września w Łodzi reprezentacja Polski w Rugby League, która składa się w dużej mierze z polonijnych zawodników rozegra swój pierwszy oficjalny mecz domowy. To wspaniały przykład na to jak Polonia współpracuje z Ojczyzną!

Lance Hohaia podczas meczu Rugby League (Fot. digiarnie / zdjęcie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0.).jpg Lance Hohaia podczas meczu Rugby League (Fot. digiarnie / zdjęcie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0.).jpg

Przeciwnikiem w spotkaniu, które odbędzie się na stadionie KS Budowlani przy ul. Górniczej 5 będzie reprezentacja Czech.

Polacy na arenie międzynarodowej oficjalnie zadebiutowali w 2018 roku wyjazdowym meczem z Norwegią. Jesienią tego roku Biało-Czerwoni brali również udział w Emerging Nations World Cup – turnieju dla drużyn dopiero wchodzących na arenę międzynarodową i nie mogących jeszcze liczyć na udział w Pucharze Świata w Rugby League.

W zawodach rozegranych w australijskim Sydney reprezentacja Polski zajęła najwyższe możliwe – 5 miejsce (wygrana Trophy). W Sydney 21 zawodników na 23 to wnuki i dzieci Polonii australijskiej. Skomplikowany system rozgrywek wykluczał walkę o zwycięstwo w całym turnieju.

Pierwszy oficjalny mecz na polskiej ziemi jest wielkim wydarzeniem dla rodzimego środowiska Rugby League.

W prawdzie dotychczas reprezentacja rozgrywała już w Polsce mecze towarzyskie min. przeciwko brytyjskim studentom, jednak międzynarodowy „test match” przeciwko znajdującym się na 25. miejscu w ranking światowym Czechom to spotkanie o wiele wyższej rangi.

Przedmeczowe zgrupowanie rozpocznie się 23 września, a poprowadzi je sztab szkoleniowy pod wodzą renomowanego trenera Lee Addisona. Warto zaznaczyć, że lokalnych graczy wesprą polonijni zawodnicy występujący na co dzień w Australii, przylatujący do Polski specjalnie na mecz z Czechami.

Nie oznacza to, że Biało-Czerwonym będzie łatwo. Nasi południowi sąsiedzi to doświadczona drużyna, posiadająca już pewną renomę w europejskim Rugby League. Mecz przeciwko Czechom będzie pierwszym, ale nie jedynym oficjalnym spotkaniem, które nasza reprezentacja rozegra w tym roku w Polsce. Jeszcze w październiku Polacy zmierzą się z reprezentacjami Szwecji (12 października) oraz Norwegii (19 października). Wyjątkowo pracowita jesień to dopiero początek dobrych informacji płynących z polskiego Rugby League. W 2020, oprócz dorocznych rozgrywek w dziewięcioosobowej odmianie Rugby League, w Polsce ruszy liga rugby trzynastoosobowego.

Polecamy: Co się dzieje z Widzewem i ŁKS-em? | #TuŁódźTuFutbol