Sprawa agresywnych rowerzystów: Szuka ich Policja [WIDEO]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-21 11:19

W minionym tygodniu opublikowaliśmy materiał pokazujący zachowanie agresywnych cyklistów, którzy u zbiegu ulicy Wólczańskiej z Aleją Mickiewicza zaatakowali kierowcę samochodu chwilowo utrudniającego im przejazd z powodu korka. Sprawą zainteresowaliśmy łódzką Policję, która wszczęła postępowanie.

Łódzka Policja wszczęła czynności wyjaśniające zdarzenie z udziałem agresywnych rowerzystów u zbiegu ul. Wólczańskiej z Al. Mickiewicza / Fot. screen wideo Łódzka Policja wszczęła czynności wyjaśniające zdarzenie z udziałem agresywnych rowerzystów u zbiegu ul. Wólczańskiej z Al. Mickiewicza / Fot. screen wideo

O szczegółach tego zdarzenia informowaliśmy w czwartek 18 lipca: Poziom agresji sięga zenitu. Łódzcy rowerzyści, co się z Wami dzieje? [WIDEO] Na utrwalonym zapisie wideorejestratora jednego z innych użytkowników drogi widać wyraźnie całą sytuację, jaka rozegrała się na skrzyżowaniu ul. Wólczańskiej z Al. Mickiewicza.

Przebieg zdarzenia

Przypomnijmy, że kierowca samochodu osobowego marki Skoda w wyniku nagłej zmiany sytuacji na drodze znalazł się za linią warunkowego zatrzymania, gdzie następnie zastało go czerwone światło sygnalizatora. W takiej sytuacji kierujący był zmuszony pozostać przed sygnalizatorem, ale jednocześnie utrudnił ruch cyklistom, bowiem znajdował się w strefie przejazdu rowerów.

Nieuzasadniona agresja

Na przekazanym naszej Redakcji nagraniu wideo widać, jak jeden z rowerzystów, podróżujący z dzieckiem, uderza w karoserię auta rękami. Wielu innych cyklistów po prostu wymija samochód, podczas gdy do agresywnego mężczyzny dołącza się kobieta, która szarpie drzwi od strony kierowcy.

Gdy kierowca usiłuje odjechać w związku ze zmianą świateł, wówczas na wysokości kolejnej sygnalizacji do auta podbiega rowerzysta i uderza w szybę kierowcy, a także kopie drzwi samochodu. To ten sam człowiek, którego najpierw widzimy na rowerze z dzieckiem.

Jest reakcja Policji

Po publikacji naszego materiału w Sieci wywiązała się dyskusja (patrz: Jest dłuższe nagranie sytuacji z udziałem cyklistów. Czy wnosi coś do sprawy? [WIDEO]), w której jedni zarzucali winę kierującemu Skodą, inni rowerzystom. Ponieważ do podobnych sytuacji na drogach może dochodzić częściej, o interpretację całego zdarzenia zwróciliśmy się w piątek rano z pisemną prośbą do łódzkiej Policji: „Czy na podstawie tego fragmentu nagrania można stwierdzić, że kierowca, który znajduje się za "linią warunkowego zatrzymania", a przed sygnalizatorem nadającym czerwone światło, jednak w strefie przejazdu rowerów, naruszył przepisy?

Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że łódzka Policja w tej sprawie wszczęła czynności wyjaśniające.

- Funkcjonariusze na tym etapie zapoznali się z materiałem zamieszczonym na portalu społecznościowym. Do pełnej oceny i weryfikacji zebranego materiału potrzebne jest całe nagranie, o które zwróciliśmy się do moderatora grupy – tłumaczy st. asp.  Marzenna Boratyńska z łódzkiej "drogówki".

O dalszym biegu postępowania na pewno będziemy informowali w portalu. Przypomnijmy, że nasza czwartkowa publikacja nie dotyczyła tylko tego szeroko komentowanego zdarzenia. W materiale pokazaliśmy również nagranie wideo, na którym widzimy rowerzystę przejeżdżającego na przełaj przez duże i ruchliwe skrzyżowanie Alei Kościuszki z Aleją Mickiewicza, wjeżdżając niemal pod tramwaj.

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo

Tymczasem w ostatnich dniach otrzymaliśmy kolejne nagranie, na którym widać niebezpieczne zachowanie innego cyklisty. Rowerzysta nie zsiadł z roweru przeprawiając się na drugą stronę ulicy przejściem dla pieszych i z dużą prędkością przeciął drogę pojazdowi wykonującemu manewr skrętu.

W takich sytuacjach nigdy dość apeli o wyobraźnię i kulturę poruszania się w ruchu miejskim, którego wszyscy jesteśmy uczestnikami.

Zobacz też:

0.15815591812134