W Łodzi powstanie przystanek autobusowy stworzony z kwiatów

Autor:
Redakcja (F.T.), źródło: UMŁ
2019-07-08 17:47

„Nostalgia” – praca w przestrzeni publicznej, która przybrała postać przystanku autobusowego. Powstająca pod skrzydłami Łódzkiego Centrum Wydarzeń ukarze się łodzianom pod koniec lipca. Autorką jest Dominika Cebula, studentka Akademii Sztuk Pięknych.

Instalacja Nostalgia powstanie na przystanku przy placu Dąbrowskiego, fot. Katarzyna Kowalczyk Instalacja Nostalgia powstanie na przystanku przy placu Dąbrowskiego, fot. Katarzyna Kowalczyk

Instalacja powstanie  na przystanku autobusowym przy  skrzyżowaniu ul. Narutowicza i Sterlinga. Zamiast reklam staną tam artystyczne gabloty, a w nich kompozycje kwiatowe zatopione w żywicy.

Do stworzenia instalacji wykorzystano m.in. niezapominajki. chabry, narcyzy, róże, eustomy, piwonie, bratki, forsycje, płomyki, goździki, frezje, różaneczniki, alstromerie, szafirki i stokrotki. Będą one ułożone w różne kompozycje, którym będzie się można przyglądać z bliska, stojąc bezpośrednio pod wiatą przystanku.

- Podstawową wartością tej instalacji jest przede wszystkim warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych. Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych jakie daje żywica, rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się być najwłaściwszym wyborem. Dodatkowym smakiem tego miejsca jest fakt, że od ponad 30 lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę - mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, kurator projektu.

Autorką instalacji jest Dominika Cebula, studentka III roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

- Ściany przystanku stworzone zostaną z setek suszonych kwiatów zatopionych w żywicy. Pomysł pojawił się z chęci przebywania blisko natury, kontrastu kolorowych kwiatów z betonowym miastem. Kwiaty i bukiety dla ludzi mają ogromne znaczenie, bo ich symbolizm jest obecny w naszej kulturze od dawna. Dajemy je na prezent na wszystkie ważne wydarzenia w naszym życiu, gdy składamy komuś gratulacje, na uroczystościach, gdy świętujemy. Kwiaty celebrują to co piękne i to co ulotne. Wiele kwiatów zatopionych w ścianach przystanku pochodzi z bukietów, które dostałam ja albo moi znajomi - tłumaczy artystka.

Dominika Cebula w ubiegłym roku zgłosiła pomysł na swoją instalację do projektu "Przecieki sztuki" - konkursu dla młodych artystów organizowanego od 4 lat przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Okazał się on jednak na tyle interesujący, aby rozbudować jego początkową wersję, rozwinąć jego potencjał i zorganizować w tym roku. Premiera instalacji przewidziana jest na koniec lipca, a jej ekspozycja potrwa przynajmniej do końca września.

0.20926094055176