Wprost w ramiona twe - Soundedit ’19

Autor:
k.s. / Źródło: Soundedit Festiwal
2019-06-24 21:12
wydarzenie
2019-10-25 (11:00)
-
2019-10-27 (23:00)

Soundedit w swojej  11-ej odsłonie to trzy dni muzycznego święta. W Klubie Wytwórnia od 25 do 27 października w Łodzi odbędą się warsztaty, prelekcje, spotkania z artystami oraz unikatowe występy.

SE19_Natalia Niemen - mat.prasowe SE19_Natalia Niemen - mat.prasowe

Wyjątkowych gości do udziału w swoim koncercie zaprosił Stanisław Soyka, który podczas uroczystej Gali odbierze statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem.

Natalia Niemen – to niezwykła osobowość. Głos artystki należy do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej. Tak w tworzeniu dźwięków, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym soulem, rock’n’rollem, rhytm’n’bluesem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. W sztukach pięknych, tym ukochanym szczególnie, jest dla niej włoski renesans, malarstwo prerafaelitów oraz dość szeroko pojęty modernizm.

Wszak jest nie tylko wokalistką, autorką muzyki i tekstów, altowiolistką, ale też artystką sztuk plastycznych, w której to dziedzinie jest samoukiem, z muzyką i sztuką związana od najmłodszych lat. Jeden z ostatnich projektów Natalii nosi tytuł „Piosenki mojego dzieciństwa”. To realizacja muzycznego marzenia artystki, zresztą jednego z wielu pragnień artystycznych. Śpiewa utwory wokalistów, do których słuchania zachęcał ją Czesław Niemen, jej tata, a w projekcie biorą udział wyborni muzycy jazzowi i rockowi.

Czesław Mozil – od lat tworzy i wykonuje oryginalną, trudną do sklasyfikowania muzykę, noszącą ślady rocka, kabaretu, a nawet punk rocka. Sam artysta określa swoją twórczość mianem „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”. Mozil jest piosenkarzem, kompozytorem i akordeonistą. To także osobowość telewizyjna. Znamy go przede wszystkim jako lidere polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Nakładem wytwórni Mystic wydał w 2008 r. debiutancki album, zatytułowany „Debiut”. Zaledwie w sześć tygodni po premierze płyta uzyskała status złotej, a 3 miesiące później – platynowej, aby ostatecznie pokryć się podwójną platyną.

Artysta wydał autobiograficzną książkę „Nie tak łatwo być Czesławem”, był jurorem w X Factor, z Acid Drinkers wykonał balladę Metalliki „Nothing Else Matters”, współpracował jako dziennikarz z Eska Rock i Radiem Zet. Otrzymał nagrodę „Sojusznika roku” Kampanii Przeciw Homofobii.

Stanisław Soyka prócz tak znamienitych gości przygotował więcej niespodzianek. W repertuarze znajdą się również utwory, które do tej pory wcale lub bardzo rzadko były wykonywane przez artystę na żywo. Będzie z to z pewnością piosenka Depeche Mode „Somebody” i utwór Nicka Cave’a „Into My Arms”.

- „Zawsze podczas Soundedit staramy się robić rzeczy, których wcześniej nie było. Doskonale przyjęte koncerty z gośćmi specjalnymi Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy tylko utwierdziły mnie w tym działaniu. Bardzo się cieszę, że Staszek Soyka, nasz tegoroczny laureat nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” przyklasnął pomysłowi i również przygotowuje wyjątkowy występ” – powiedział Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Występ Stanisława Soyki wraz z zespołem oraz gośćmi: Natalią Niemen i Czesławem Mozilem odbędzie się 26 października (sobota). Koncert tradycyjnie odbędzie się w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, Łódź), a przed koncertem organizatorzy zapraszają na uroczystą Galę wręczenia nagród „Człowieka ze Złotym Uchem”. Stanisław Soyka będzie uhonorowany statuetką w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną oraz kunszt słowa”. Przed Galą wystąpią Misia Furtak oraz Mick Harvey.

25 października (piątek) w ramach 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit  w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF.
27
października (niedziela) od rana odbędzie się „Marchewkowy Poranek”, czyli zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncert Recyklofons i projekcja animowanego filmu „Jacek i Placek”. Udział w poranku jest bezpłatny. Tego samego dnia wieczorem, festiwalowa publiczność spotka się z Janem Borysewiczem, po czym Lady Pank zagra utwory z filmu „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Soundedit, zaprasza do Łodzi!

Zdjęcia: mat. pras. org