Zielona Łódź ? Nowe nasadzenia

Autor:
K.K.
2019-07-12 06:52

Drzewa to ważny aspekt naszego życia, który w miejskie przestrzeni daje cień, obniża temperaturę, wpływa na poprawę środowiska, oraz poprawia estetykę ulic. Dlatego  inwestycje miejskie obejmujeą również nasadzenia  drzewi krzewów. W tym roku posadzonych zostanie 2,5 tys. drzew, oraz 285 tys. krzewów.

Zieleń na ul. Traugutta, fot. Katarzyna Kowalczyk Zieleń na ul. Traugutta, fot. Katarzyna Kowalczyk

Najwięcej drzew w ostatnim czasie pojawiło się wzdłuż Nowowęglowej. To aż 290 nasadzeń. Szpalery drzew pojawią się również na każdej przebudowywanej ulicy w centrum w ramach rewitalizacji obszarowej. Ulica Traugutta to 39 nasadzeń uzupełniający istniejący szpaler drzew. Dużo nowych drzew pojawi się również przy realizowanej drodze rowerowej wzdłuż Zgierskiej i Zachodniej. Tutaj nasadzonych zostanie 63 drzew. Łącznie we wszystkich realizowanych przez Zarząd Inwestycji Miejskich pracach posadzonych będzie ponad 1,3 tys. drzew i 285 tys. krzewów.

Kolejne 1,2 tys. drzew w tym roku posadzi Zarząd Zieleni Miejskiej, który nasadzenia wykona między innymi w parkach na Julianowie, Stokach, czy na Zdrowiu. Drzewa ZZM zasadzi również na skwerach i wzdłuż ulic.

Gatunki drzew są  dopasowywane do lokalizacji i do każdego gatunku dobierane są towarzyszące mu krzewy, byliny i trawy. Całość ma tworzyć przemyślany botanicznie zielony teren i cieszyć oko mieszkańców. W łódzkich parkach i na ulicach pojawią się między innymi: klon jawor, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, grab, buk zwyczajny, wiśnia pikowana, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, głóg pośredni, robinia akacjowa, sosna czarna, brzoza pożyteczna, czy miłorząb dwuklapowy.

Tysiące drzew jeszcze w tym roku.  To naprawdę dobra informacja, ale co z już posadzonymi uschniętymi, czy to zamiast nich i zamiast tych wyciętych? I co z podlewaniem i dbaniem o zieleń?Pojawić mają się  worki nawadniające na drzewach - czy też tysiące?

Źródło: UMŁ

0.14731097221375