Kontrole drogowe. Będą mandaty za nietrzymanie rąk na kierownicy

Autor:
Marcin Bugaj
2019-11-07 06:44

Od 7 listopada wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Odtąd policjanci mogą prowadzić kontrolę niemal we wszystkich miejscach, a kierowcy będą karani mandatami za niewykonanie poleceń funkcjonariusza. 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Policja) Zdjęcie ilustracyjne (fot. Policja)

Zmiany w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego wchodzą w życie 7 listopada. Choć większość znajdujących się w nim zapisów nie została zmieniona, to jednak pojawiło się kilka nowych, istotnych rozwiązań, które mają doprecyzować dotychczasowe procedury działania policji.

Najważniejszą zmianą jest możliwość prowadzenia przez policjantów kontroli “w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Co to oznacza w praktyce? Od 7 listopada będziemy mogli spotkać radiowóz stojący np. na chodniku lub na jezdni, gdzie obowiązuje zakaz postoju. Co ważne, dotyczy to pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych. Dzięki zmianom w prawie funkcjonariusze nie będą już w takich przypadkach łamać przepisów.

Kolejną zmianą jest możliwość nakładania na kierowców mandatów, jeśli ci nie będą stosować się do poleceń funkcjonariusza. Dotyczyć do może np. polecenia trzymania rąk na kierownicy lub zakazu opuszczania pojazdu. Jeśli zachowanie kierowcy zostanie uznane przez policjanta za niezastosowanie się do jego poleceń, funkcjonariusz będzie miał możliwość nałożenia na niego mandatu w wysokości 500 złotych.

Nowe przepisy rozszerzają również katalog możliwości, w których kierowca może wsiąść do radiowozu. Dotycz to sytuacji, kiedy np. kierowca będzie chciał zapłacić za mandat kartą płatniczą.

Dodatkowymi zmianami są: brak konieczności legitymowania się policjanta w mundurze każdemu kontrolowanemu kierowcy w przypadku tzw. szybkich testów trzeźwości oraz możliwość zerwania plomby w pojeździe przewożącym odpady, jeśli kontrolujący uzna, że istnieją ku temu mocne przesłanki.

Trzeba pamiętać, że również od 7 listopada wchodzą w życie przepisy dotyczące “korytarzy życia” oraz jazdy na “suwak”. Więcej o tych dwóch ostatnich rozwiązaniach w artykule poniżej.

Źródło: Policja

Sprawdź także:

Rząd szykuje zmiany w prawie o ruchu drogowym. Dojdą dwa nowe obowiązki dla kierowców
0.27611804008484