reklama
reklama

Koniec z limitami. Bardzo ważna zmiana dotycząca hospicjów. Zobacz, kto ma szansę na pobyt w placówce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koniec z limitami. Bardzo ważna zmiana dotycząca hospicjów. Zobacz, kto ma szansę na pobyt w placówce - Zdjęcie główne

Łódzki NFZ zapłaci za każdego pacjenta objętego opieką hospicjum czy poradni medycyny paliatywnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Kilka dni temu weszły bardzo ważne zmiany dotyczące hospicjów. Skorzystają również chorzy z naszego regionu.
reklama

Prezes NFZ Filip Nowak podpisał zarządzenie, które znosi limity finansowania w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej.  Co to oznacza? To, że Łódzki NFZ zapłaci za każdego pacjenta objętego opieką hospicjum czy poradni medycyny paliatywnej.

Hospicja w Łódzkiem. Ile miejsc przygotowano dla najciężej chorych? 

To nie jest łatwa decyzja, ale czasami jedyna, która pozwala ulżyć w cierpieniu bliskiej nam osobie. Umieszczenie chorego w hospicjum daje nam gwarancję, że będzie miał całodobową opiekę wykwalifikowanej kadry medycznej i stały dostęp do środków przeciwbólowych. To nie jest zrzucenie odpowiedzialności na obcych, to zapewnienie godnej końcówki życia. 

W Łódzkiem do dyspozycji chorych jest 12 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 246 łóżek z tego w  Łodzi i Zgierzu 3 hospicja stacjonarne i 3 oddziały medycyny paliatywnej. Poza hospicjami stacjonarnymi cenioną formą opieki nad chorymi terminalnie są właśnie hospicja domowe.

W Łódzkiem zapewniamy chorym terminalnie  36 hospicjów domowych dla dorosłych oraz 2 hospicja domowe dla dzieci, w Łodzi jest 8 hospicjów domowych.  To rodzaj szczególnej opieki przeznaczonej dla tych chorych, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich pozwalają mu na pobyt w domu - wylicza Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ. 

Jak dodaje, w hospicjach stacjonarnych chory może liczyć na opiekę lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologa i rehabilitanta, leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów somatycznych, ma także dostęp do wszystkich badań i zleconych przez medyka z hospicjum wyrobów medycznych. Hospicjum prowadzi także tzw.  opiekę wyręczającą – maksymalnie 10 dni – gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć.

Hospicja oferują również profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta. Hospicjum domowe zapewni choremu wizyty pielęgniarskie co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu. W zależności od potrzeb mogą odbywać się częściej – pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, 7 dni w tygodniu. Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami - wyjaśnia. A. Leder. 

Poradnie medycyny paliatywnej mogą także udzielać porad pacjentom w ich domach, nawet do 2 razy tygodniowo. Skierowanie do opieki hospicyjnej pacjentom z:  nowotworami, HIV, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego, niektórymi rodzajami niewydolności oddechowej lub kardiomiopatią może wystawić pacjentowi każdy lekarz, który ma umowę z NFZ.

Ważna zmiana w przepisach. NFZ już nie odmówi

Anna Leder informuje, że w hospicjach domowych w naszym regionie  liczba pacjentów utrzymuje się na podobnym poziomie, jest około 4 tys. chorych rocznie.  Rośnie za to liczba pacjentów w hospicjach stacjonarnych i jest to związane z ukończeniem budowy nowych placówek i podpisaniem z nimi umów przez Łódzki NFZ.

Liczba łóżek w hospicjach stacjonarnych zwiększyła się.  Jeszcze w 2017 roku na terenie województwa łódzkiego było jedynie 110 łóżek w stacjonarnej opiece hospicyjnej. Obecnie mamy bazę zwiększoną do 246 łóżek, co oznacza wzrost o 124%. W 2023 r. w hospicjach stacjonarnych pomoc uzyskało 2746 r. to rekord, w 2019 r. było ich 1808 - wylicza. 

W hospicjach stacjonarnych największą grupę chorych stanowili chorzy na raka płuca lub oskrzela (490 chorych), raka gruczołu krokowego (129), rak odbytnicy (72).

1 kwietnia 2024 roku weszła ważna zmiana dotycząca leczenia w tego typu placówkach. Zniesiono limity finansowania w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Oznacza to, że Łódzki NFZ zapłaci za każdego pacjenta objętego opieką hospicjum czy poradni medycyny paliatywnej.

Ponadto, jak podaje A. Leder, od tego dnia pierwsza porada lekarska musi się odbyć w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe.  - Zmiana przepisu powoduje, że pierwszego dnia objęcia opieką przez hospicjum domowe, lub hospicjum domowe dla dzieci pacjent będzie miał zagwarantowaną poradę lekarską. Pierwsza wizyta lekarska w dniu objęcia opieką jest konieczna z uwagi na potrzebę oceny stanu zdrowia pacjenta i zaplanowanie porad i wizyt fizjoterapeuty i psychologa. Wynika to z wymogów dotyczących wizyt w hospicjum domowym - wyjaśnia. 

Placówki prywatne. Ile kosztują? 

Osoby, którym uda się otrzymać miejsce w placówce, które mają podpisaną umowę z NFZ, opiekę mają zapewnioną za darmo. Według przepisów, chory można tam przebywać nie dłużej, niż przez pół roku, jednak okres ten można wydłużyć. 

Alternatywą są ośrodki prywatne. Jeżeli chodzi o wizytę pielęgniarską przy świadczeniu długoterminowej opieki w domu, to jej koszt zaczyna się od 40 złotych wzwyż. Prywatne hospicjum obejmujące wizyty w domu chorego od 50 zł. Natomiast dzienny koszt w prywatnym hospicjum stacjonarnym wynosi od 80 złotych. 

Lista placówek w naszym regionie, które mają podpisane umowy z NFZ

BONIFRATERSKIE CENTRUM MEDYCZNE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Oddział Medycyny Paliatywnej w Łodzi
 
FUNDACJA GAJUSZ HOSPICJUM STACJONARNE/STACJONARNY OŚRODEK OPIEKI PALIATYWNEJ
ul.gen. Jarosława Dąbrowskiego 87, 93-271 Łódź-Górna
 
GRUPA ZDROWIE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Hospicjum stacjonarne ul.Wojska Polskiego 32/34, 95-015 Głowno
 
Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej przy Stowarzyszeniu Hospicjum im. Jana Pawła II Zespół Stacjonarnej Opieki Paliatywnej ul. Parzęczewska 72,72A,B, 95-100 Zgierz
 
 
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy Stowarzyszeniu "Hospicjum Łódzkie" Hospicjum stacjonarne dla dorosłych ul. Pojezierska 45/51, 91-338 Łódź
 
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi ODDZIAŁ MEDYCYNY PALIATYWNEJ ul.Pabianicka 62, 93-513 Łódź-Górna
 
Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z.o.o. Szpital Powiatowy HOSPICJUM STACJONARNE ul.Warszawska 104, 98-400 Wieruszów
 
SP ZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny im.Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów Oddział Medycyny Paliatywnej pl. gen. Józefa Hallera 1, 90-647 Łódź
 
ZDUŃSKOWOLSKI SZPITAL POWIATOWY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ODDZIAŁ MEDYCYNY PALIATYWNEJ
ul. Królewska 29, 98-220 Zduńska Wola
 
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie ODDZIAŁ OPIEKI PALIATYWNO - HOSPICYJNEJ ul. Czapliniecka 123, 97-400 Bełchatów
 
Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu Oddział Medycyny Paliatywnej ul.Armii Krajowej 7, 98-200 Sieradz. 
 
 
 
 
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama