Urządziły prowokacyjną sesję na łódzkim cmentarzu. Jaka grozi im kara?

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-22 10:27 Aktualizacja: 2019-07-22

Zdaje się, że osiągnęły zamierzony cel, bo niewątpliwie zwróciły na siebie uwagę. Szokujące zdjęcia i filmik dwóch dziewczyn na łódzkim cmentarzu wstrząsnęły opinią publiczną. To był nieprzemyślany wybryk czy celowa manifestacja?

Na opublikowanych w Sieci zdjęciach widzimy dziewczęta wstępujące na nagrobki, a ich postawy można uznać jako wyzywające. / Fot. źródło: Instagram Na opublikowanych w Sieci zdjęciach widzimy dziewczęta wstępujące na nagrobki, a ich postawy można uznać jako wyzywające. / Fot. źródło: Instagram

Do końca nie wiadomo, co powodowało dziewczętami, które na jednym z łódzkich cmentarzy, prawdopodobnie „Zarzew”, wykonały sobie prowokacyjne zdjęcia i nagrały filmik, a następnie jedna z nich umieściła je na swoim koncie w serwisie społecznościowym.  

Profanacja nagrobków

Na opublikowanych w Sieci zdjęciach widzimy dziewczęta wstępujące na nagrobki, a ich postawy można uznać jako wyzywające i godzące w ogólnie uznawane wartości. Na jednym ze zdjęć dziewczyna trzyma w ręku drewniany krzyż, najprawdopodobniej wyrwany z grobowca. Zdjęcie zostało opublikowane w serwisie społecznościowym i opatrzone komentarzem: „Kochani darujcie sobie teksty typu "żenada", "debilki", "patologia", itp.”. Na kolejnych fotografiach dziewczęta pozują z przedmiotami zdjętymi z nagrobków. Zamieszczonego przez dziewczynę filmu nie można już odtworzyć, profil w serwisie społecznościowym został usunięty.  

Wygłup czy manifestacja?

Skandaliczne fotografie obiegają internet i szokują opinię publiczną. Najczęściej stawianą kwestią jest, czy to był nieprzemyślany wygłup niedojrzałych dziewcząt, czy może celowa prowokacja? Jeśli to drugie, wówczas pytanie brzmi, co chciały w ten sposób zamanifestować domniemane aktywistki? Na kontrowersyjnych zdjęciach przewija się motyw ruchu LGBT. Dziewczyna fotografująca się z krzyżem wyrwanym z grobowca eksponuje bawełnianą torbę w barwach tęczy LGBT, lansowaną jako jeden z gadżetów tego ruchu.

Konsekwencje karne

W tej sytuacji możemy mieć do czynienia z profanacją i ograbieniem miejsc pochówku zmarłych, a więc najprawdopodobniej sprawczynie tego zdarzenia muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi. Za grabież grobu Kodeks Karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności, zaś za sprofanowanie miejsca spoczynku grozi kara grzywny, przy czym sąd może zadecydować też o ograniczeniu wolności do 2 lat.   

0.17606902122498