W schronie przeciwlotniczym na Brusie gromadzone jest mnóstwo historycznych pamiątek. Powstanie tam muzeum [ZDJĘCIA]

Autor:
Redakcja (F.T.) źródło: umł
2019-07-11 16:58 Aktualizacja: 2019-07-11

Już za miesiąc (15 sierpnia) w naszym mieście powstanie nowa turystyczna atrakcja. Mieścić się będzie w dawnym schronie przeciwlotniczym na Brusie, a jej zadaniem ma być przybliżanie wojennej historii Polski.

Schron znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Militariów “Kompanja Brus”. Na powierzchni 180 m. powstało kilka sal tematycznych. Członkowie stowarzyszenia eksponują tu dziesiątki pamiątek, dotyczących wojny i obrony cywilnej, a także medycyny wojskowej i radiotelegrafii. Zobaczyć można bogaty zbiór hełmów i masek przeciwgazowych, repliki broni, łuski po pociskach, znalezione na poligonie Brus, a także dziesiątki map, zdjęć, plakatów, obrazów i gazet, poświęconych militarnej historii Polski.

  • - Wiele eksponatów ma charakter całkowicie unikatowy. Mamy, na przykład łącznicę telefoniczną, na której widać jeszcze kartki z nazwami dawnych ulic Łodzi oraz autentyczne plany obrony cywilnej Łodzi z lat 70 - powiedział Łukasz Ciemięga ze stowarzyszenia.

Jedno z pomieszczeń ma zostać całkowicie poświęcone wątkom związnym z II wojną światową. Ważnymi dla łodzian będą akcenty łódzkiem takie jak pamiątki po Stanisławie “Warszycu” Sojczyńskim.

Miejsce jest prowadzone i remontowane dzięki zasobom i środkom społeczników - pasjonatów. Współpracują oni, jednak ze wszystkimi oddziałami Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które udostępniły stowarzyszeniu część wyposażenia m.in. grafiki informacyjne. Na Brusie powstaje zatem prawdziwe, nowe muzeum - jedno z nielicznych w tej części miasta miejsc dedykowanych historii.

Pieniądze na rozwój przedsięwzięcia pochodzą ze środków społeczników-pasjonatów.

Schron zwiedzać będzie można nieodpłatnie podczas ważnych świąt, rocznic narodowych oraz akcji specjalnych np. Nocy Muzeów, jednak członkowie stowarzyszenia chcieliby, żeby był czynny również w zwykłe dni i weekendy. Być może też wizyty w schronie staną się stałym elementem miejskich imprez patriotycznych, m.in. upamiętniających żołnierzy wyklętych i wciąż niezbadaną do końca historię Brusa.

Schron mieści się przy ul. Konstantynowskiej 98, niedaleko popularnej Zajezdni Muzealnej "Brus".

0.16258597373962