Metamorfoza ulicy Włókienniczej. Jak zmieni się po remoncie? [WIDEO | ZDJĘCIA]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-07 13:21 Aktualizacja: 2019-11-08

Trwa metamorfoza ulicy Włókienniczej. Kamienice zyskają nowe fasady i detale architektoniczne. Poznaliśmy pierwsze wizualizacje elewacji kilku budynków, które nadadzą artystycznego wymiaru całej ulicy.

Kilkanaście kamienic przy ulicy Włókienniczej w Łodzi zmienia zupełnie swoje oblicze. Kamienice dotąd pozbawione detali architektonicznych wkrótce nabiorą charakteru. / Fot. Marcin Kluczyński Kilkanaście kamienic przy ulicy Włókienniczej w Łodzi zmienia zupełnie swoje oblicze. Kamienice dotąd pozbawione detali architektonicznych wkrótce nabiorą charakteru. / Fot. Marcin Kluczyński

Mająca przez całe dziesięciolecia nienajlepszą prasę w Łodzi ulica Włókiennicza przechodzi gruntowną metamorfozę, która dokonuje się nie tylko w warstwie rewitalizacji budynków i infrastruktury, ale także w szeroko rozumianym wymiarze społecznym.   

- Każda ulica w centrum jest ważna. Ta jest o tyle ważna, że wydawała się takim trójkątem bermudzkim na mapie naszego miasta. Ja osobiście bardzo się cieszę, że możemy ją remontować i przywracać do jakiejś normalności kamienice przy tej ulicy – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pomysł na ulicę Włókienniczą

Kamienice, które dotąd były pozbawione detali architektonicznych, albo te zostały w znacznym stopniu naruszone zębem czasu, nabiorą charakteru dzięki objęciu ich tzw. „programem artystycznym”. Miasto powołało przy projekcie rewitalizacyjnym zespół składający się m.in. z konserwatorów zabytków, pracowników Akademii Sztuk Pięknych, czy Politechniki Łódzkiej. Grupa specjalistów miała wypracować przede wszystkim nowy pomysł na ulicę Włókienniczą, która dotąd miała w Łodzi złą sławę. Tak narodził się pomysł nadania wybranym fasadom, które przez lata zostały odarte z detalu architektonicznego, nowego, artystycznego wymiaru.

- (…) żeby ta ulica była ciekawa, żeby ona żyła artystycznie, turystycznie, żeby tutaj chciano również mieszkać – tłumaczy Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Gotowe są już pierwsze projekty elewacji budynków, które po gruntownych remontach zyskają fasady, jakich nigdy nie miały. Jak zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, projekty niektórych kamienic mają w sobie nawet trochę szaleństwa.

 – Detal pływa, są wprowadzone nowe technologie, pojawi się szkło, metal, duże elementy architektoniczne, pojawi się zabawa z detalem. (…) W tym duchu będziemy prowadzić remonty – zapowiada Kowalewska-Wójcik.

Przestrzeń zyska nowe życie

Poza metamorfozą samych fasad, nieruchomości zyskają nowe instalacje, które mają zapewnić przyszłym mieszkańcom i najemcom lokali użytkowych, niezawodne działanie i zadowolenie. Projekt rewitalizacji to nie tylko remonty, ale również spowodowanie nowego myślenia o odnawianych przestrzeniach miejskich. Jak tłumaczy Agnieszka Kowalewska-Wójcik, chodzi o kompleksowe myślenie, że ta przestrzeń będzie żyła.

– W tych budynkach będzie się nie tylko mieszkało, ale będzie się również pracowało. Przewidzieliśmy w parterach lokale użytkowe. Będzie tu miało również swoją siedzibę pierwsze przedszkole na ulicy Włókienniczej - mówi Kowalewska-Wójcik.

Za ulicą Włókienniczą, gdzie dotąd znajdowały się komórki lokatorskie, zostanie stworzony pasaż Hilarego Majewskiego.

Zmienią swoje oblicze nie tylko kamienice przy ulicy Włókienniczej, ale także jej nawierzchnia. – Nawierzchnia jest przewidziana w formie szachownicy, wykonanej z materiałów nietypowych dla Łodzi, jakim jest kostka bazaltowo-granitowa. – To już będzie zaproszenie w taką przestrzeń, która jest nietypowa, inna, ciekawa. – zapowiada dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W sumie rewitalizacją na ulicach Włókienniczej i Wschodniej będzie objętych 18 nieruchomości, z czego 11 zyska nowy, artystyczny charakter. Pierwsze kamienice powinny być gotowe pod koniec 2020 roku.

Jak poinformowała Magdalena Korycka-Korzeniowska z Zarządu Inwestycji Miejskich, przy ulicy Włókienniczej mieszka jeszcze nadal około 12-14 rodzin, które oczekują na wysiedlenie. Dotychczasowi mieszkańcy mają możliwość powrotu na ul. Włókienniczą, ale Korycka-Korzeniowska zastrzega, że muszą się oni liczyć, że wraz z podniesionym standardem nieruchomości, wzrosną również opłaty czynszowe.

 

0.19855093955994